Pea iga uue kliendiga algab minu vestlus kahe väga olulise mõtte rõhutamisega – tervislik toit on tugeva tervise nurgakivi ning sa oled see, mida sööd ning nii on ka sinu loomaga. Seetõttu on äärmiselt oluline vaadata kriitilise pilguga, mida Sinu koer sööb. Seekordses postituses võtan luubi alla kuivtoidu valimise. PS! Kuna proovin selle postituse hoida võimalikult lühikesena, siis mõningal juhul viitan välislinkidele.
- Eelista kuivatatud või külmpressitud krõbinat. Kaubanduses leidub üsna palju kuumtöödeldud krõbinat. Kui väga lihtsalt öelda, siis kuumtöötlusega kaotab toit oma toiteväärtust ning tekib vajadus lisada juurde kuntslike aineid (sh vitamiinid ja mineraalained).
- Keera pakk ümber ja loe koostisosasid. Pakendi esikülg on disainitud ostusoovi tekitamiseks. Seetõttu saad lugeda tühje sõnakõlkse (winner, premium, 100%, fit, best jne) ja meelitavaid pilte (nt pildid lihaloomadest, koertest). Need aga ei anna edasi tegelikku sisu.
- Esimesed kaks koostisosa võiksid olla liha. Pea meeles, et kõige suurema osakaaluga koostisosad on nimekirjas kõige ees. Koostisosad, mis on nimekirja lõpus, neid võib olla toidus üksnes sõrmeotsatäis.
- Väldi üldnimetusi ja kõrvalsaadusi. Need on animal, meat, vegtables, oils, by-product. Sellised koostisosad on tihti teadmata/kahtlase päritoluga ja madala kvaliteediga.
- Väldi toite, kuhu on lisatud kalaõli. Kui kalaõli puutub õhuga kokku, siis hakkab toit oksüdeeruma (protsessi seletav video). Seda aga tuleks vältida, et toit ei läheks halvaks.
- Toit võiks olla teravilja-, maisi- ja tärklisevaba. Su koer ei vaja neist ühtegi ning nende puhul on tegu potentsiaalsete allergeenidega. Lisaks kõik, mida peab äärmiselt palju töötlema, et muuta söömiskõlbulikuks, ei peaks kuuluma Sinu koera menüüsse.
- Jälgi, et toitu oleks lisatud võimalikult vähe (alla 5) sünteetilise vitamiini ja mineraalaine. Kui väga lihtsalt öelda: kõik, mis ei ole looduslik, ei ole kehale omane ning on võõras. Pealegi sünteetilised ja looduslikud ained ei tööta 1-1 samamoodi. Siin on video, mis seletab looduslike ja sünteetiliste ainete vahet.
- Vaata, et makroained oleksid tasakaalus. Selleks teisalda makroained DM (dry matter) baasile (kalkulaator) ja seejärel tee kindlaks, et proteiini on vähemalt 20%, rasva pool proteiini kogusest ning süsivesikuid maksimaalselt 30%. Need põhimõtted kehtivad täiskasvanud koera puhul, kes on keskmise aktiivsusega, terve ega ole tiine või ei imeta.
Lisaks kaks meeldetuletust:
- Osta korraga maksimaalselt ühe kuu kogus kuivtoitu. Mida kauem on pakk avatud, seda rohkem ta kaotab toiteväärtust, oksüdeerub ning on soodsam pinnas vabade mükotoksiinide (hallitus) tekkeks.
- Ära unusta, et toite tuleb roteerida (nt kaks kuud lambaga, kaks kuud kanaga toitu) ning üleminek toidule peaks olema mitme nädalase perioodi jooksul.