Skip to content
Kodu » Blog » Kumba eelistada: õli või seemneid?

Kumba eelistada: õli või seemneid?

Möödunud nädala vebinaril esitati küsimus, millele ma ei jõudnudki vastata, kuid olen seni mõelnud. Hea kuulaja küsis, kumba tuleks eelistada, kas õli või seemneid? Mulle meeldib teha vastavad otsused just andmete põhjal. Seetõttu vaatame toiteväärtust ja teeme selle järgi otsuse!

Küsimärgid näitavad, et toiteväärtus ei ole teada.

Minu vebinaridel osalejad või konsultatsioonide kliendid teavad, et alustan põhjusest ja soovin teada, miks Sa üldse tahad anda seemneid või õli? Vastavalt lähteülesandele (ehk põhjusele) tuleks teha otsus.

Kui eesmärk on tõsta rasvhapete osakaalu, siis on mõistlikum anda õli ning just kanepiõli. Kui eesmärk on saada proteiini ning vitamiine ja mineraalaineid, siis kahtlemata seemneid (jahvatatult).

Need loomavanemad, kelle pereliige on steriliseeritud/kastreeritud või võtab kergelt kaalust juurde, peaks väga hoolega jälgima ka kaloraaži. Nagu näha, siis õli puhul on kaloraaž palju kõrgem. Ka igasugused seemned, maiused ja toidulisandid tuleb arvestada põhitoidu juurde.

Mida aga annan mina? Oma loomade puhul kasutan enamasti seemneid (kanepi, lina, chia ja kõrvitsa). Enamasti lisan neid E ja D vitamiini pärast, aga olenevalt menüüst ka rasvhapete tõttu (kas normi täitmiseks või tasakaalustamiseks).